Статті та аналітика

В Україні з'явилися "групи смерті"

В Україні з'явилися "групи смерті", які доводять підлітків до самогубства

Професійні психологи в соцмережах схиляють дітей до суїциду, змушуючи їх проходити небезпечні квести. Як від них уберегтися?

Українська кіберполіція попередила батьків про небезпеку так званих "груп смерті", в яких підлітків схиляють до суїциду. Фахівці пояснюють, що це таке, звідки взялося і як батькам захистити дитину від трагедії.

Що це за "групи смерті" і чому про них всі говорять?

У 2016 році в соцмережах з'явилися групи, де дітей схиляють до суїциду в режимі онлайн. Тобто, змушують накласти на себе руки і зняти це на камеру, викласти в мережу. У таких групах, за повідомленнями української кіберполіції, працюють професійні психологи, які планомірно доводять дітей до самогубства.

Українські поліцейські навіть виклали акаунти українських дітей, які опинилися залучені в ці небезпечні групи.

Як це працює?

Модератори груп смерті часто самі знаходять підлітків, які вже і так страждають від депресії і не приховують своїх суїцидальних настроїв на особистій сторінці "ВКонтакте" (слухають депресивну музику, публікують криваві фотографії, захоплюються субкультурою емо, частиною якої вважається схильність до суїциду). А потім починають жорсткий і маніпулятивний психологічний вплив на підлітків.

Фото: Інстаграм

Модератори пропонують їм допомогу, поступово заражають їх "філософією китів" (про неї докладніше написано нижче), і втягують їх у смертоностний квест (гру), останній етап якого - суїцид. Якщо не покінчити з собою, вважай, що квест не пройдений.

Наприклад, пишуть: "Ти дівчинка? Тебе зрадили друзі? Кинув хлопець? Часто слухаєш сумну музику? Тоді підписуйся на" кити пливуть вгору ", - так модератори зазивають дітей до своєї спільноти.

"Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі, і оговорюються всі проблеми, які вона озвучила "провіднику ". Єдиний вихід з усіх проблем, який озвучується в цьому" творі ", - вчинити самогубство. Дитина слухає аудіозапис і робить останній крок. Відеозаписи в подальшому продаються в мережі інтернет або в Darknet", - повідомили українські кіберполіцейські.

Найстрашніше, що батьки дітей, які загинули в результаті такого квесту, не помічали жодних дивацтв у поведінці своєї дитини.

Звідки взялися ці спільноти?

В Україну "групи смерті" прийшли з Росії. Навесні минулого року російська "Новая газета" опублікувала скандальний матеріал про спільноти в соцмережах, де збираються депресивні підлітки, яких модератори крок за кроком підштовхують до суїцидів. За версією "Нової газети", через такі групи в Росії за півроку (з листопада 2015 го по квітень 2016- го) наклали на себе руки 130 підлітків.

В Україні першою офіційно зареєстрованою жертвою "груп смерті" стала 15-річна Вілена, яка наклала на себе руки 6 грудня зістрибнувши з 13-го поверху маріупольської висотки.

Роскомнагляд бореться з цим злом, як може. Організація закриває і блокує групи із закликами до суїциду тисячами. Але на місці однієї закритої тут же, миттєво, виникають інші. Механізм відточений, називається "Інвайт". У кожній з цих груп, як тільки вони відкриваються, вивішується оголошення, наприклад. таке: "Інвайт в Madness. 100 руб. Довічний інвайт в приватну групу. Скріньте ваші переклади або фотографуйте чеки. При можливому забанюванні групи ви будете відновлені при пред'явленні".

Тобто діти відразу ж знайомляться з тим, як не випасти з групи, коли її закриють. 100 рублів - і грайте в смерть далі.

Яка ідеологія і символіка "груп смерті"?

Символ груп смерті - кити, і фанати і члени таких спільнот називають себе "китами". Ці тварини асоціюються у ідеологів "груп смерті" зі свободою, в тому числі - свободою покінчити собою. Підлітків захоплює, що такі великі і сильні тварини можуть викидатися на берег, знедолені океаном (батьками, суспільством, коханою людиною), і здійснюють суїцид. Така смерть вважається красивою.

Згідно з описами з груп смерті, кити прокидаються або вмирають в 4.20 ранку. У цей час підлітки стають, щоб отримати від модераторів групи чергове завдання квесту - порізати себе, залишити синці, опіки або садна на тілі. І так до тих пір, поки не залишається останнє завдання квесту - вбити себе. І все це - обов'язково зняти на камеру.

Але групи смерті бувають різними, і іноді модератори таких спільнот використовують в якості символу метеликів (живуть всього день) або єдинорогів.

Як ще дітей доводять до самогубства?

"Групи смерті" постійно еволюціонують. З'являються все нові і більш витончені способи схилити підлітка до суїциду.

Так, нещодавно в Україні стрімко поширювалася небезпечна гра серед підлітків "Біжи або помри". Суть її в тому, щоб на мобільний телефон зняти, як гравці перебігають дорогу якомога ближче до транспортного засобу, що рухається. Ця "гра" також прийшла в Україну з Росії. Вже є жертви.

p>А ще недавно батьків ошелешив рецепт перетворення дітей в вогненну фею, який розсилають дітям по SMS. Дитині пропонується включити вночі всі конфорки газової плити, не запалюючи їх, і йти спати, щоб вранці стати феєю вогню з Вінкс. Ця "гра" також родом з соцмережі "ВКонтакте". Коментатори не виключають, що таке повідомлення могло прийти і з однієї з так званих груп китів

Фото: Інстаграм

Крім того, "групи смерті" з соцмережі "ВКонтакте" поступово перекочовують в іншу соцмережу - Instagram. В кінці січня – на початку лютого там стали з'являтися картинки з китами, що пливуть в океані, і з звабливими хештегами "синій кит", "розбуди мене в 4.20", "Я в грі", "Тихий будинок". Хештеги - це посилання, клацнувши на які можна потрапити на потрібну сторінку в соцмережі або в певну спільноту. Потім з дитиною зв'язується куратор і кличе в "гру". Ми знаємо, як ця гра закінчується.

Як зрозуміти, що дитина стає "китом"?

У поліції опублікували навіть перелік назв можливих "груп смерті" в соціальних мережах: "Кити пливуть вгору", "Розбуди мене в 4.20", f57, f58, "Тихий дім", "Ріна", "Няпока", "Море китів", "50 днів до мого ... ".

За словами поліцейських, батьків має насторожити також застосування хештегів: # дімкитів, # морекитів, # молочнийшлях, # 150зірок, # ff33, # d28, # хочувгру, # біжиабопомри і записи на своїй "стіні" цифр, починаючи від 50 і менше.

Використання в спілкуванні з друзями фраз "розбуди мене в 4.20", "я в грі", а також листування в різних месенджерах з незнайомими людьми, які дають дивні розпорядження, теж повинні стати для батьків сигналом серйозно поговорити зі своєю дитиною.

Також батьків повинні насторожити малюнки китів, метеликів і єдинорогів (символи груп, в яких дітям пропонується грати в смертельно небезпечні ігри).

Що робити батькам?

Фахівці закликають батьків приділяти більше уваги психологічному стану дітей, перевіряти шкіру дитини на наявність пошкоджень (особливо у формі тих самих китів). І головне - говорити з дитиною, якщо такі пошкодження виявляться. Важливо простежити, чи висипається дитина, і особливо, чи спить вона в ранкові години.

За словами психолога-психотерапевта Катерини Данилевської, всі підліткові субкультури так чи інакше задовольняють потребу в безумовній любові, безумовному прийнятті та образі того, що є хтось сильніший і мудріший, хто може за тебе прийняти рішення. Плюс, сучасні підлітки-мілленіали набагато легше спілкуються у віртуальному світі, ніж в реальному - і цією особливістю вміло користуються модератори "груп смерті".

Крім того, у будь-якого підлітка, за словами Данилевської, є потреба в переживаннях на межі життя і смерті. У батьків в цій ситуації є вихід.

"Як варіант - можна запропонувати зайнятися скелелазінням - чимось таким, що подарує переживання цього страху і жаху, але - зі страховкою", - радить фахівець. Крім того, потрібно звертати увагу батьків на розвиток емоційного інтелекту. І це не пізно робити ні в якому віці.

Прочитування листування тут можна не допомогти, а тільки погіршити ситуацію. "У дітей є свої способи це вичислити. Якщо дитина відкриває свої повідомлення і там стоїть статус "переглянуто ", а вона цього повідомлення не дивився, - вона знайде спосіб приховати листування. І тоді батьки втратять найменший контакт з дитиною і довіру, - вважає Данилевська . - Більш того, якщо дитина вже знаходиться в цій грі і дізнається, що батьки читають її листування, це буде ще більше затягування в цю гру, яка підтвердить, що і батьки погані, і я поганий, і життя погане".

Тому головне, що потрібно робити батькам - говорити зі своїми дітьми. Якщо в сім'ї довірчі відносини, у підлітків не з'явиться потреби шукати собі друзів серед "китів".