Виховна робота

Попередження насильства

Важливу роль у соціалізації дитини, її гармонійному розвитку відіграє родина. Всі загальнолюдські проблеми починаються з сім’ї, яка формує світоглядні орієнтири та систему цінностей молодого покоління. Тому знання своїх прав та повага до прав інших допомагає запобігти багатьом сімейним конфліктам.

У засобах масової інформації все частіше з’являються новини про нестерпну жорстокість, носіями або жертвами якої є неповнолітні діти. Українське суспільство переживає не найкращі часи : насильство в родині, гендерна нерівність, підвищена агресивність підлітків, вживання наркотиків, алкоголю, розкута сексуальна поведінка дітей та підлітків. Усе це знаходить своє вираження в поведінці та в стосунках між дітьми та між дітьми та дорослими.

Саме про захист від жорстокого насильства вела розмову із учнями гуртожитку викладач Панас Галина Іванівна.

Учні ознайомлені з поняттями фізичного, сексуального, психологічного і економічного насильства однієї людини стосовно іншої, про порушення конституційних прав, свобод людини, а також про нанесення моральної травми, шкоди фізичному чи психічному здоров’ю.

Учні дали анонімні відповіді на питання анкет

Анкета для учнів

1. Чи вважаєш ти насильством: А) побиття іншої людини; Б) моральне приниження іншої людини; В) безпідставне залякування іншої людини; Г) ігнорування почуттів іншої людини; Д) обмеження свободи вибору іншої людини; Е) безпідставне вимагання грошей від іншої людини.
2. Чи доводилося Вам переживати насильство? Якщо так, то де саме і від кого: А) вдома від батька; Б) вдома від матері; В) у громадських місцях; Г) у школі від ровесників; Д) у школі від старших учнів; Е) у школі від вчителів.
3. Чи Ви самі чинили будь - коли насильство щодо інших людей? Якщо так, яке саме? А) фізичне насильство; Б) залякування; В) безпідставне вимагання грошей від іншої людини; Г) приниження; Д) ігнорування почуттів; Е) обмеження свободи вибору.
4. До кого б Ви звернулися по допомогу в разі вчинення насильства над Вами: А) до батьків; Б) до класного керівника; В) до вчителя, якому довіряю; Г) до шкільного психолога; Д) до шкільного соціального педагога; Е) до подруги (друга); Є) ні до кого. Ж) до когось іншого (вкажіть)________

Анкета

• Як часто тебе карають?
• Хто найчастіше тебе карає?
• Що може бути приводом для покарання?
• Чи боїшся ти покарань?
• Що ти робиш, щоб уникнути покарання?
• Як часто тебе заохочують?
• Як саме тебе заохочують?
• Що може бути приводом для заохочення?
• Хто з батьків тебе заохочує частіше?
• Чи чекаєш ти на заохочення?

Викладач обговорила із учнями проблемні питання: Як зупинити насильство? Чи можна відповідати ударом на удар? Чи можна виправдати насильство? Якою, на вашу думку, людиною є агресор? Якими є можливі наслідки знущань для агресора?

Рекомендації учням

Якщо ти знаєш або здогадуєшся, що твій друг став жертвою жорстокого поводження, умов його про все розповісти кому-небудь з дорослих. Якщо ж твій друг піддається жорстокому зверненню, проте довіритися дорослому відмовляється, це можеш за нього зробити ти. Піди до дорослого, якому довіряєш, і розкажи все, що тобі про твого друга відомо. Ти маєш рацію, видавати секрети друга нелегко. Твій друг може розсердитися, якщо дізнається, що ти його видав, зловжив його довірою, адже у разі розголосу у батьків твого друга можуть бути проблеми. Якщо ти турбуєшся, що заподієш своєму другу шкоду, видавши його секрет, май на увазі: жорстоке поводження, жертвою якого він регулярно стає, заподіює йому шкоду набагато більшу. Від травм, що постійно наносяться, підлітки несуть тяжку утрату, не тільки фізичну, але і моральну, і, не побачивши іншого виходу, намагаються піти з життя. Багатьом з них, на жаль, це вдається.

Твої права в сім’ї в нашій державі захищають Сімейний кодекс України та Цивільний кодекс України; - будь поінформованим та нагадуй батькам про існування твоїх прав (права дитини є такими ж як і права дорослих, які є закріпленими в ІІ розділі Конституції України); - намагайся завжди шукати порозуміння з батьками; - не соромся звертатися за допомогою до кваліфікованих спеціалістів, вчителів, психологів, працівників прокуратури, кримінальної міліції у справах неповнолітніх; - з 14 років ти маєш право особисто звернутися в суд щодо порушень твоїх прав батьками.

Учні проінформовані , що їх захищають завжди відповідні служби:

  • Служба у справах дітей
  • Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
  • Заклади охорони здоров'я
  • Органи внутрішніх справ